"יום אחד הסתרקתי במקלחת וכל השיער נשר לי מהראש"
שלוש נשים הלוקות באלופציה אראטה, שיתפו את צוות "חשוף" בהתמודדותן עם המחלה, תחושת הפגיעה בביטחון האישי והתגובות מהסובבים אותן

קרן אהרונוביץ' לקתה באלופציה אראטה כאשר הייתה בת 15 "יום אחד הסתרקתי במקלחת וכל השיער נשר לי. חשבתי שאני הולדת למות". אלופציה אראטה/ אוניברסליס הינה מחלת עור אוטואימונית בה מערכת החיסון של הלוקה בה, מפרשת את זקיקי השיער כדלקת ותוקפת אותם, דבר המוביל לנשירה מוחלטת של השיער בראש ובגוף. לפי הסטטיסטיקה, 2 אחוז מאוכלוסיית העולם לוקה באלופציה כפי שהסביר פרופסור יובל רמות, מומחה במחלקת העור, בבית החולים "הדסה עין-כרם". אף על פי שמחלה היא אסתטית בלבד וניתן להסתיר אותה עם פאה, היא מעוררת תגובות פוגעניות מהסביבה ופוגעת בביטחון העצמי של הלוקה בה.

אהרונוביץ' מתארת את האופן בו המחלה השפיעה על חייה ופגעה בתחושת הערך העצמי שלה "הייתי ילדה מאוד מנודה ומאוד מסכנה. ניסיתי להתאבד. אני זוכרת שהייתי מסתובבת עם כובע והיו צוחקים עלי, אז התחלתי להסתובב עם פאה". נשים רבות הלוקות המחלה בוחרות לחבוש פאה כחלק מההתמודדות שלהן עם המחלה.

אמיר זהבי, בעל חברת תוספות השיער והפאות הגדולה בישראל "רבקה זהבי", מסביר על השיקולים המיוחדים בהתאמת פאה עבור חולות אלופציה: "לפעמים באה אלי משהי שיש לה אלופציה בשלבים חלקיים, יש לה התקרחות בחצי ראש או ברבע ראש והיא אומרת 'אני צריכה רק תוספת לחלק שחסר לי'. אני אגיד לה שאני מוכן להתאים תוספת כפתרון לשיער שנשר, אך בגלל שאלופציה היא מחלה בלתי צפויה ותוך שבועיים יכולה להיות נשירה בכל השיער אז אני אמליץ על פאה שלמה כי חבל לקנות משהו שהוא יקר שיתן פתרון אולי לשבוע בלבד".

אלופציה אראטה יכולה להופיע בכל גיל אך לרב היא תופיע לפני גיל 30, למרות זאת  עדית שוורץ, בת 43 לקתה באלופציה מלפני כשנה "בגיל מבוגר שבעלך מכיר אותך עם שיער ופתאום הוא נושר אז את בהלם. את מרגישה שרב הנשיות שלך נעלמה". נאוה ג'וי אוזן בת השישים שלקתה גם היא באלופציה בגיל מבוגר שיתפה "בגיל מסוים כשהולכים עם קרחת אז חושבים שאת חולה בסרטן ולא שזה מגניב".

למרות שנשים רבות החולות באלופציה בוחרות לחבוש פאה יש נשים שבוחרות גם לא לעשות זאת. אהרונוביץ' שכיום בוחרת לא ללכת עם פאה מדגישה כי ההחלטה לבחור ללכת עם פאה או בלי פאה היא אינדיווידואלית וכל בחירה היא לגיטימית "כל אחת צריכה לעשות מה שהיא מרגישה לנכון… אנשים אחרים צריכים להפסיק לשפוט".