חשבתם שרק לראש יש פאה? תחשבו שנית
נשירה מוחלטת של שיער הגבות היא תופעה מוכרת בקרב חולי אלופציה. עד עתה, השיטות המוכרות להתמודדות עם התופעה היה שימוש באיפור בצורת עיפרון לגבות או איפור קבוע היוצר קעקוע של גבה. בשנים האחרונות נכנס לזירה מתחרה חדש - פאה לגבות

מחלת העור אלופציה אראטה הינה מחלה אוטואימונית, שבה הגוף מאפיין את השיער כגורם מזיק ומחליט לתקוף אותו, כתוצאה מכך חלה נשירה טוטאלית של כל השיער בגוף ובפנים, כולל הגבות. הפגיעה אסתטית בלבד אך היא פוגעת בתחושת הביטחון העצמי של הלוקה בה. ישנם מוצרים ידועים בשוק הנועדו לסייע לחולי האלופציה להתמודד עם המחסור בגבות: ציור הגבות על ידי שימוש באיפור שמסייע לשרטוטם, קעקוע של גבות במיקום המתאים ואיפור קבוע. מוצרים אלו עוזרים להתמודד עם המחסור בגבות אך הם דורשים השקעה מרובה של זמן לתחזוק מראה הגבות, ולרב המוצרים אינם מעניקים מראה טבעי של גבות.

בשנים האחרונות נכנס לשוק הגבות מוצר חדש – גבות להדבקה העשויות משיער טבעי של בני אדם ובכך משמשות כמעין פאה לגבות. מיקי גולן, בעל קליניקה העוסקת בהדבקת גבות, הסביר על הטכניקה החדשה והמתקדמת: "על פס של סיליקון מיוחד מדביקים שיער אדם טבעי ולוקחים דבק המחבר בין הגבה לעור. עד כה לא יכלו להדביק גבות מפני שאזור הגבות הזיע לאחר ההדבקה, מה שגרם לדבק להתפורר וכתוצאה מכך הגבה נפלה מהמקום. הטכניקה החדשה הקיימת על פס סילקון היא טכניקה נושמת ולכן הגבה נשארת דבוקה על העור".

מיקי גולן. התמונה מתוך אלבום פרטי
מיקי גולן. התמונה מתוך אלבום פרטי

ע' מנהל אתר "גבה" המספק גבות מיוחדות להדבקה וגולן, מסבירים כי הנראות הטבעית של הגבות המודבקות נובעות מהאורך שלהם ומהאופן בו הם נעשות: "בגבות רגילות יש שערות באורכים שונים וכך גם בגבות המודבקות אצלנו וזה מדמה גבה טבעית ואנושית בצורה מושלמת" הסביר ע'. גולן מוסיף, "הגבות המודבקות מוכנות משיער טבעי. ההדבקה של הגבות לתוך החתיכה של הסיליקון היא בצורה אלכסונית כמו הגבה האנושית, והצורה מקבלת מראה של שיער אמיתי. נוסף לכך, קיים מבחר צורות שונות של גבות בצבעים שחור, חום ושטני.

אופן הטיפול הנכון בגבות ואחריות

גבות להדבקה. התמונה באדיבות המרואיין מיקי גולן
גבות להדבקה. התמונה באדיבות המרואיין מיקי גולן

"הגבה היא חומר גלם ומחזיקה עד חצי שנה, ההדבקה עד חודש. צריך להחליף את הדבק אבל הגבות עצמן נשארות", הסביר גולן. ע' שיתף כי הזמן שהגבות מחזיקה על העור, תלוי בכמות הפעמים שמורידים אותן ומדביקים מחדש: "הגבות מחזיקה בערך חודש-חודש וחצי. עקרונית, אפשר גם לא להסיר אותן, אך אנו ממליצים שכן להסיר, לפחות כל לילה שני כדי לתת לעור שמתחת לגבה המודבקת להתאוורר".

ע' מדגיש את היכולת של הגבות המודבקות להישאר על הפנים תחת תנאי שטח מגוונים "הגבות המודבקות לא יורדות במים, אפשר להתקלח איתם ולהיכנס לבריכה. השערות של הגבות לא אמורות לנשור, אולי במידה מועטה כמו שקורה בגבה רגילה. אבל כן מומלץ להסתכל בבוקר במראה לפני שיוצאים מהבית ולראות שהיא מודבקת היטב, ואם לא, להוסיף דבק". גולן מסכים עם דבריו של ע' ומוסיף "ניתן גם לישון עם הגבות. הדבר היחידי שלא מומלץ זה כניסה לסאונה מפני שהחום מרכך את הדבק. בקליניקה שלי האחריות על הגבה היא עד 6 חודשים, מפני שלגבה יש נשירה".

מבחר האופציות של גבות להדבקה מאתר "גבה". התמונה מתוך אתר "גבה"

כתשובה לשאלה מהם תופעות הלוואי של הדבקת גבות, ע' משיב כי הגבות עצמם אינם יכולות לעורר תגובה אלרגית. הוא מוסיף שיכולה להופיע אלרגיה או פריחה כתוצאה מהדבק אך מדגיש כי אתר "גבה" אינו מוכר דבק אלא רק את חומר הגלם עצמו, הגבה: "אנו מספקים את הגבות ולא את הדבק. כדי להשתמש בגבות קונים אותם מאיתנו ובנפרד קונים דבק ריסים הנמכר בחנויות הפארם. תופעות הלוואי העלולות להופיע הן מהדבק, מאחר שיש אנשים המפתחים אליו אלרגיה. זה לא קורה בהכרח באופן מידי, אלא לאחר תקופה של שימוש ואז מומלץ להשתמש בדבק מסוג אחר העשוי ממרכיבים אחרים. במידה וזה לא עוזר לא כדאי להשתמש במוצר. מבחינת הגבה עצמה, במידה והיא נקרעה אנחנו נחליף אותה ללקוח".

בניגוד לאתר "גבה", בקליניקה של גולן ניתן למצוא דבק מיוחד להדבקת הגבות. הוא הסביר על התחושה המתקבלת בעת הדבקת הגבות "המוצר קל ושוקל פחות מקילו ככה שזה לא כבד על הפנים. בהתחלה התחושה של הדבק על עור הפנים קצת לא נעימה אבל לוקח בערך 24 שעות להתרגל לתחושה של הדבק ולאחר מכן לא מרגישים כלום". יחד עם זאת, גולן מציין כי אכן קיימים מקרים חריגים: "הגיעו אליי חולות אלופציה עם עור שומני מאוד, כתוצאה מכך, ההדבקה החזיקה שבועיים ולא חודש". הוא מוסיף כי, למרות שעבור אנשים עם עור שומני אורח החיים של הגבות המודבקות עלול להתקצר, "לא יכולה לקרות סיטואציה בה החולה הולכת ברחוב והגבה נופלת, אבל במקרה של עור שומני החיים של הדבק מתקצרים ובשביל זה יש לנו דבקים יותר חזקים".