התרופות שמצמיחות שיער אך מסכנות את בריאות החולה
במחלת האלופציה, מערכת החיסון של הגוף תוקפת את זקיקי השיער וגורמת לנשירתם. פרופסור יובל רמות, מומחה למחלות עור במחלקת העור בבית החולים "הדסה עין-כרם", מספר על התרופות החדשות שיכולות להחזיר את הצמיחה של השיער ועל התופעות לוואי שלהם

מחלת האלופציה אראטה הינה מחלה אוטואימונית, בה הגוף תוקף את עצמו. דהיינו, התאים במערכת החיסון מתייחסים לזקיקי השיער כאל דלקת ולכן תוקפים את הזקיקים. האלופציה אומנם אינה מחלה המסכנת בריאותית את החולה בה, אך היא גורמת לפגיעה אסתטית בגוף החולה ולביטחון עצמי נמוך. נמצא כי קיימות תרופות אשר ביכולתן להוביל לצמיחה מחודשת של זקיקי השיער – אך הדבר מלווה בתופעות לוואי קשות. פרופסור יובל רמות, מומחה למחלות עור במחלקת העור של המרכז הרפואי "הדסה עין-כרם", מסביר על התרופות קסלגא'נז ודיטרנול והשפעותיהן.

פרופסור רמות מסביר כי "אלופציה אראטה הינה מחלה שבה קיימת פעילות מוגברת ולא מבוקרת של מערכת החיסון, מה שמוביל לנשירה של השיער. התרופה קסלגא'נז גורמת לירידה בפעילותם של התאים המזהים את השיער כדלקת, וכך הדבר מקטין את פעילותה של המחלה ומאפשר לשיער לצמוח מחדש". אף על פי שחולי אלופציה שהתנסו בתרופה הודיעו על שיפור ניכן במחלתם, התרופה מוגדרת כתרופה למחלות מפרקים ואינה מוגדרת כייעודית לאלופציה ולכן, על מנת לצרוך אותה, יש לקבל אישור מיוחד – טופס 29 ג.

נוסף לכך, בשל היותה של התרופה לא מוגדרת לטיפול באלופציה על ידי משרד הבריאות, היא איננה מסובסדת בסל התרופות ועולה למעלה מארבעת אלפים שקלים עבור חודש של צריכה. מגבלות אלה מקשות על חולי אלופציה לרכוש את התרופה. במידה וחולה רוצה לרכוש את התרופה, נגזר עליו לשלם מחיר מלא או לשלם עליה באמצעות ביטוח בריאות פרטי. פרופסור רמות מסביר את הסיבה לחוסר הסבסוד של התרופה: "כדי להיחשב כחלק מסל הבריאות, התרופה חייבת להיות מאושרת עבור אלופציה ספציפית במשרד הבריאות, ובגלל שהחברה המייצרת את התרופה אינה מפתחת אותה בשביל חולי אלופציה, משרד הבריאות לא מסבסד אותה לחולים אלו".

תמונה של התרופה קסלג'אנז
התרופה קסלג'אנז. צילום: אביטל אורמן

פרופסור רמות מציין כי התרופה מחלישה את מערכת החיסון בגוף, והחשש המרכזי בנטילתה, הוא מפני זיהומים. לכן החולים הנוטלים אותה נדרשים לבצע הכנה מראש: "לבדוק כי לא קיימת נשאות של זיהומים כרוניים כמו שחפת או צהבת נגיפית. נוסף לכך, נמצאה שכיחות גבוהה יותר של נוטלי התרופה לחלות בשלדקת חוגרת, אך רוב תופעות הלוואי דווחו מחולים שסבלו מדלקת מפרקים, וזאת אוכלוסייה שונה מחולי אלופציה".

קסלג'אנז עלולה לגרום גם לירידה בספירת הדם ועלייה בשומנים בדם, לכן ההמלצה הרפואית היא להקפיד על בדיקות דם טרם תחילתו של הטיפול ובמהלכו. שכן, רצוי לוודא כי קיימים חיסונים מעודכנים לחולה. פרופסור רמות אף ממליץ לנוטלים אותה להתחסן נגד שפעת עונתית ודלקת ריאות. הוא מוסיף ומסביר כי "אסור לקבל חיסונים חיים מוחלשים בזמן הטיפול בתרופה. כלומר, חיסונים בהם לוקחים את הוירוס ומחזיקים אותו חי אבל במצב מוחלש. אצל אנשים רגילים הדבר מעודד פעילות חיסונית כנגד הנגיף, אך במצב בו קיימת פגיעה במערכת החיסון, כמו אצל חולי אלופציה הנוטלים את התרופה, הנגיף עלול להתפתח למחלה אמתית".

פרופסור יובל רמות, מומחה עור
פרופ' יובל רמות, מחלקת עור, מרכז רפואי "הדסה עין-כרם". התמונה באדיבות המרואיין

פרופסור רמות הסביר כי: "אצל אנשים שיש להם אלופציה פעילה במשך 10 שנים, הסיכוי שהתרופה תעבוד נמוך יותר מאצל אנשים שחולים בה שנה שנתיים. התרופה גם לא תמיד מסייעת לחולי אלופציה – שליש מגיבים לתרופה, שליש לא מגיבים ושליש מגיבים חלקית". התרופה אינה מעניקה פתרון מלא "כשמפסיקים להשתמש בתרופה – הנשירה חוזרת".

התרופה דיטרנול

תרופה נוספת המסייעת לחולי אלופציה אראטה לגדל שיער היא המשחה דיטרנול. אופן הפעולה של התרופה היא באמצעות פעולת הסחה על מערכת החיסון: "מדובר במשחה אשר מורחים על העור וגורמת לדלקת בגוף, הדלקת גורמת למערכת החיסון של חולי אלופציה לזנוח את המלחמה שלהם בזקיקי השיער ולתקוף את הדלקת" כפי שמסביר פרופסור רמות.

פרופסור רמות מסביר כי ישנן תופעות לוואי הנלוות לשימוש במשחה: "יכולים להופיע גירויים או אדמומיות באזור המריחה, אבל זוהי בעצם המטרה. יחד עם זאת, אנו לא מעוניינים ליצור דלקת קשה באזור המריחה, לכן אנו ממליצים על עלייה הדרגתית בזמן שבו משאירים את המשחה על העור – בהתחלה 10 דקות, ואז 20 ואז 30, עד שהחולה מדווח שנוצרה אדמומיות". ראוי לציין כי כמו במקרה של שימוש קסלג'אנז, כאשר מפסיקים למרוח את הדיטרנול השיער מפסיק לצמוח והנשירה חוזרת.