בגלל הקורונה: חולי פסוריאזיס לא יכולים לקבל את הטיפול השנתי בים המלח
חולי פסוריאזיס מגיעים פעמיים בשנה לחופשה רפואית בת שבועיים בים המלח. תקופת הקורונה וסגירת בתי המלון פוגעת בטיפול החולים: "בתקופות הקורונה חולי הפסוריאזיס מסכנים. בתי המלון היו סגורים ועכשיו הם נדפקו שוב. הם מאוד ממורמרים מזה"

אחד הטיפולים השכיחים למחלת הפסוריאזיס הינו שהייה בת שבועיים בים המלח, במהלכה החולים נחשפים לאור השמש, האוויר ומי ים המלח. כל אלה תורמים להם לטיפול בנגעים על הגוף כפי שהסביר פרופסור ארנון כהן בסקירתו באתר כללית. עקב זאת, אגודת הפסוריאזיס הישראלית מקפידה לקיים חופשה רפואית בהנחה עבור חברי האגודה פעמיים בשנה – בסתיו ובאביב, כאשר השמש אינה חמה מידי.

מחלת הפסוריאזיס (ספחת), הינה מחלת עור דלקתית וכרונית, הנובעת מהחלפה מהירה מדי של התאים בשכבה העליונה של העור. בעור של אדם שלא לוקה במחלה, התאים בשכבת העור העליונה (אפידרמיס) מתחלפים אחד לחודש, לעומת זאת אצל חולים בפסוריאזיס התאים מתרבים במהירות והשכבה מתקלפת תוך מספר ימים בלבד. כתוצאה מכך, התאים החדשים שנוצרים מצטברים על העור ויוצרים נגעים אדומים עם קשקשת עבה במרפקים, הברכיים ועור הקרקפת, כפי שהסביר פרופ' ארנון כהן בסקירתו באתר כללית. 

מנכ"ל אחד מבתי המלון בים המלח בו התארחו חברי אגודת הפסוריאזיס שיתף: "האורחים חולי הפסוריאזיס מגיעים אלינו בחודשים ספציפיים – אפריל, מאי וספטמבר עד תחילת נובמבר. אלה הן התקופות הנוחות יותר לשיזוף מפני שלא חם מידי". השנה בעקבות הקורונה הממשלה קבעה כי בתי המלון בים המלח ייסגרו. המנכ"ל סיפר על הקושי שחווים חולי הפסוריאזיס עקב השלכותיה של הקורונה: "החולים מסכנים. היינו סגורים באפריל וגם במאי, לכן רובם הגיעו באמצע חודש יוני והיה להם קשה מאוד בעקבות החום הרב. עכשיו בגלל הסגר הם נדפקו (נפגעו) שוב ולא יכלו לקיים את הטיפול הרפואי שלהם. הם ממש ממורמרים מזה".

ג' (שמה ופרטיה המלאים שמורים במערכת לבקשתה מטעמי צנעת הפרט), חברת אגודה המקפידה לצאת לנופש השנתי אמרה: "אני ממש מתוסכלת ומזועזעת שוועדת הקורונה לא פתחה את המלונות בים המלח. שום תרופה ומשחה שניסיתי לא עזרה לי. אני גם סובלת מדלקת פרקים כתוצאה מהפסוריאזיס והשהייה המרוכזת בים המלח מסייעת לי להתמודד עם הכאבים. הנופש בים המלח זה טיפול לכל דבר וכמו שמאפשרים לאדם החולה מחלות לב לקבל גישה לטיפול הרפואי שלו, אני חושבת שמין הראוי שיפתחו מלון כלשהו בים המלח כדי לאפשר לחולי הפסוריאזיס את הגישה לטיפול הרפואי שלהם".

תמונת אילוסטרציה. צילום: Şahin Sezer Dinçer
תמונת אילוסטרציה. צילום: Şahin Sezer Dinçer

מנכ"לית אגודת הפסוריאזיס, יונה קציר סיפרה כי "רוב השנה היינו בסגר וכתוצאה מכך בתי המלון היו סגורים. רק מעט מציבור החולים ירד לטיפול בים המלח". החופשה השנתית של חברי העמותה נועדה למטרות בריאותיות אך היא גם מהווה פלטפורמה לשיח פורה בין אנשים שונים המתמודדים עם אותה המחלה. בנופש הם מייעצים אחד לשני בנוגע לטיפולים "לכן אנו אומרים כי מחלת הפסוריאזיס אינה מחלה מדבקת אלא מחברת. ברגע שהחולים כולם במלון נוצרים שיח וחברות. האופן של הטיפול בשמש הוא בעירום, אז זה מביא ליותר פתיחות" הסבירה קציר.

השפעתו של הטיפול בים המלח על החולים

קציר הסבירה כי לטיפול בים המלח יש כמה רבדים: ראשית, בים המלח נמצאים מפעלי ברום המפיקים מינרלים שמרגיעים את הנופשים. "המחלה פורצת הרבה פעמים בזמן של מתח נפשי ולחץ, וכאשר חולה פסוריאזיס נופש בים המלח הוא נרגע מהמינרלים שבאוויר". שנית, "אור השמש תורם לשיזוף הנגעים, והגופרית של ים המלח עוזרת לחולי פסוריאזיס הסובלים מבעיות מפרקים".

הטיפול במחלת הפסוריאזיס הינו חשיפה לשמש אך בשל הרגישות העורית של חולי פסוריאזיס השמש צריכה להיות לא חמה מידי ולא קרה מידי. "בעונה הנוכחית הדבר לא יהיה לטובתם של החולים, מפני שהירידה הבאה לים המלח תהיה ככל הנראה בשלב בו השמש אינה חזקה מספיק, ובאופן הזה הטיפול ותהליך הריפוי אינו מקסימלי", הסבירה קציר. היא הוסיפה שכרגע לא ידוע מתי בתי המלון יפתחו "כרגע אנו נמצאים בהליכים ודיונים לגבי צפי החזרה ועובדים על כך שיפתחו לפחות מלון או שניים לחולי פסוריאזיס. הודיעו לי שוועדת הקורונה תזמין אותי לכנסת לדון בעניין חולי הפסוריאזיס וים המלח".